תרמו לצהר
צהר לבת מצווה

תכנית ליווי אישית בדרך לבת מצווה משמעותית

לפרטים נוספים

התקשרו עכשיו

054-740-1212

רעיונות לבת מצווה

גיל בת המצווה הוא אחת מתחנות הזמן החשובות שיש בחייה של נערה צעירה. זה הגיל בו היא מצטרפת לקהל הבוגר של העם היהודי. בניגוד לטקסים משמעותיים אחרים לטקס בת המצווה אין מסגרת קבועה, מה שמאפשר לנערה ולבני משפחתה לחגוג את האירוע בדרכים רבות ומגוונות ומשאיר בידיהם חופש פעולה, אך החופש הזה  עלול להיות החיסרון. על מנת שזה יישאר יתרון בלבד כדאי שכבר מספר חודשים לפני האירוע ההורים והנערה יאספו רעיונות לבת מצווה שמתאימים לאופי הנערה ולערכי המשפחה.

רעיונות מול עלויות

מגוון הרעיונות לבת מצווה מביא עימו גם מגוון רחב של עלויות, ולכן מומלץ להגדיר את התקציב שעומד לרשות האירוע. אם תבחרו לקיים אותו בבית או בחיק הטבע זה לרוב יוזיל את העלויות לעומת עלויות גבוהות שלעיתים מתלוות לאירוע באולם.

שיקול נוסף שיש לקחת בחשבון כשמחפשים רעיונות לבת מצווה זה המגמות החברתיות המקובלות. לעיתים הנערה תעדיף אירוע עם חברים בלבד על פני אירוע על בני משפחתה, ולכן יש משפחות הבוחרות לעשות שני אירועים נפרדים: אחד למשפחה ואחד בנפרד לנערה וחבריה.

רעיונות מקוריים לבת מצווה

המודל הקלאסי של בת המצווה הוא "סעודת שמחה". מדובר באירוע שבדרך כלל נפוץ אצל משפחות מסורתיות ודתיות. לקראתו הבת לומדת על המסורת היהודית . במהלך האירוע אומרת כלת השמחה דרשה שמהווה אחד ממוקדי הטקס . תוכן הדרשה משתנה מבת לבת ובדרך כלל כולל דברי תודה להורים ולסבים והסבתות  ונושאים שלמדה לקראת בת המצווה או התיחסויות לערכים שאימצה לקראת כניסתה לעולם הבוגר. יש המשלבות את הדרשה במצגת, סרטון או קטע מוסיקה או מחול בהתאם לכישוריה ואהבתה.

מאחר ובת המצווה מתמקדת בנערה יש המבקשות להביא לידי ביטוי באירוע את כשרונותיהן . במידה והיא לומדת מחול או מוסיקה זו תהיה הזדמנות נפלאה עבורה להופיע מול הקהל. נערות בעלות בטחון עצמי יכולות לעשות הופעת סולו, אך ניתן גם להקים לצורך העניין להקה , לגייס חברים ובני משפחה ולהכין הופעה משותפת. או במקום הופעה חיה במקום להכין מראש קליפ או סרטון.

בת מצווה כציון דרך משפחתי

למרות שכלת המצווה היא זו שעומדת במרכז האירוע יש נערות ומשפחות המציינות זאת כציון דרך משפחתי. במקרה כזה הנערה תיקח חלק בתוכניות של מחקר שורשים, תלמד על ההסטוריה המשפחתית, תכין אילן יוחסין, תבקר בתחנות דרך משמעותיות בהיסטוריה המשפחתית. במהלך הטקס הסבים והסבתות יכולים להעניק לנכדתם מזכרת בעלת ערך משפחתי או שיש בה סימליות המתקשרת להסטוריה המשפחתית. את המחקר שעושה הנערה אפשר להציג בתערוכה ביום האירוע או להפוך אותו לסרטון בהשתתפות בני משפחה  שמברכים את הנערה ומציידים אותה בעיצות טובות מנסיונם. בסרטון כזה ניתן לשלב קטעי ארכיון מסרטים משפחתיים ישנים ואף קטעי אנימציה.

שיתוף האורחים באירוע

אם ברצונכם לשתף את האורחים באירוע ולהפוך אותם לקהל פעיל אתם יכולים לעשות זאת באמצעות מגוון רעיונות במהלכם הקהל מתבקש לקחת חלק כמו משחק טריוויה אינטראקטיבי עם שלטים במהלכו נשאל הקהל שאלות על כלת השמחה ויכולים להתביע באמצעות השלטים שמחלקים להם מראש. אפשרות אחרת ונפוצה היא הדלקת 12 נרות. בני משפחה וחברים מוזמנים לבמה להדליק את אחד הנרות ולברך את הנערה. אפשר שכל נר יסמל ערך שהמשפחה מבקשת שהנערה תיקח עימה לקראת התבגרותה. האורחים שמוזמנים להדליק את הנר אומרים מספר מילים על חשיבות הערך בו בחרו לצייד את הנערה.

ניתן כמובן להעביר את האחריות על תוכנית הערב גם לאנשי מקצוע. ובמקום שאתם תחשבו על רעיונות לבת מצווה ותכינו את התוכנית יעשו זאת עבורכם אנשים שזו התמחותם. אתם רק צריכים לבחור האם אתם רוצים להזמין קוסמים בדרנים להטוטנים, רקדנים, זמרים וכד׳.

את האירוע החגיגי אפשר כמובן להחליף בטיול בחיק הטבע. זה יכול להיות טיול באזור הקשור למשפחה ,להסטוריה של עם ישראל, לנושא הקרוב לליבה של הנערה או שקשור לתאריך בו מתקיים הסיור (טיול בעיקבות פריחה באביב כסמל לפריחתה של הנערה הצעירה ועוד) .

רעיונות לבת מצווה מיוחדת עם צהר

אפשר גם לבחור במשהו אחר לגמרי. ארגון רבני צהר מציע לבנות המצווה תוכנית ייחודית במסגרתה הנערה לוקחת חלק בסדרת מפגשים אישים עם מדריכת בת מצווה. סדרת המפגשים הם מסע אישי אל עצמה, אל משפחתה ואל המורשת וההיסטוריה של העם היהודי. במהלך המפגשים הנערה חווה ערכים ,מסורת ודמויות מופת ויוצרת תכשיט ייחודי המסמל את הערכים שהיא מבקשת לאמץ בשנת הבת המצווה. סדרת המפגשים מתועדת ביומן אישי מיוחד שעוצב לכבוד התוכנית .ביומן יכולה הנערה לרשום חוויות אישיות מתהליך הלימוד, תובנות, בקשות. היומן יישאר עמה  כמזכרת ותזכורת לחווית בת המצווה שלה גם בעוד שנים רבות. לקראת סיום הסדרה הנערה תכתוב דרשת בת מצווה יחד עם המדריכה. בדרשה היא תציג את הדברים שלמדה והתחברה אליהם. הדרשה תאמר בטקס בת המצווה בסיומה תעניק הנערה לדמות הקרובה ללבה את התכשיט שהיא הכינה. יתרונה של תוכנית בת המצווה שיש בה חוויה אישית שמעניקה משמעות העמוקה לגיל המצוות. סדרת המפגשים מחברת את הנערה לגיל בו היא מצטרפת לקהל הבוגר של העם היהודי. חיבור שילווה אותה גם בהמשך חייה.

לפרטים נוספים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תודה רבה. הפרטים נקלטו בהצלחה. נחזור אליכם בהקדם.
מזל טוב!
054-740-1212