תרמו לצהר

רבני צהר מלווים את משפחת הנפטר

לתמיכה מיידית התקשרו 054-711-0012

עזרתם לי. אני רוצה לתרום לצהר לאבלים

דיני אבלות

פטירת אדם קרוב יש בה עצב רב של אובדן ופרידה. היהדות שמלווה את האדם במעגל חייו צועדת עימו גם ברגעיו הקשים. על מנת להקל על כאב הפרידה של אבלים ישנו תהליך מובנה שמטרתו לשכך בהדרגה את צערם של בני המשפחה, מתוך התאמה לשלבי האבל השונים.

תקופת האבלות שמתחילה עם פטירתו של אדם קרוב נותנת כבוד לנפטר ובעיקר מאפשרת לבני המשפחה לקחת פסק זמן מהמולת היומיום, למצוא כלים להתגבר על הצער הגדול, ולעבד את האבל בתמיכת חברים ומשפחה המגיעים להביע תנחומים.

מנהגי האבלות ביהדות מחולקים לארבע תקופות שבכל אחת מהן יש מנהגי אבלות ייחודיים לה שהולכים ומצטמצמים ככל שמתרחקים ממועד הפטירה. חוקי האבלות משקפים את צערו של האבל.

שלבי האבל:

  1. שבעה – השבוע הראשון מהקבורה. לאחר ההלוויה מתכנסים בני המשפחה בבית אחד שם הם שוהים ביחד במשך שבעה ימים. בימים אלה האבלים מוקפים בבני משפחה וחברים. בפרק זמן זה חלים על האבלים תשעה איסורים כמו תספורת, לעסוק במלאכה, נעילת מנעל עור ועוד. בימים אלה נוהגים האבלים להישאר עם בגדי אבלות. אלה הבגדים שנלבשו ביום הלוויה, ועשו בהם קריעה סמלית.
  2. השלושים – חודש לאחר הקבורה נהוג לעלות לקברו של הנפטר ולהציב עליו מצבה, בפרק זמן זה עדין חלים על האבלים דיני אבלות ,אך במידה פחותה.
  3. שנת אבל – פרק זמן של 12 חודשים מיום הקבורה במהלכם נמנעים מלהשתתף באירועי שמחה, שמיעת מוזיקה, וקניית בגדים חדשים. בתום שנת האבל פוקדים שוב את הקבר.
  4. יום זיכרון – בתאריך העברי של יום הפטירה נוהגים בני משפחה וחברים לפקוד את הקבר.

תקופת האבלות ומנהגי האבלות משתנים על פי הקרבה לנפטר. אבלות על הורים היא הממושכת ביותר ונמשכת 12 חודשים. בשנת אבל על אבא או אמא ממשיכים להתקיים חוקי אבלות והבנים נוהגים להגיד בשלושת התפילות היומיות את תפילת הקדיש. אבלות על אח, אחות ובן או בת זוג נמשך 30 יום. בסיומם תמה תקופת האבל.

מאחר והמשפחה יושבת "שבעה" תמיד תחול שבת במהלך ימי השבעה. השבת אינה מפסיקה את ימי השבעה, אלא נחשבת כחלק משבעת ימי האבל. דיני האבלות ממשיכים עד שעה לפני כניסת שבת, אז האבלים יכולים להתקלח ולהחליף בגדים. מיד עם צאת השבת חוזרים לנהוג במנהגי האבלות.

תקופת האבלות מאפשרת לאבלים להתמודד עם הכאב ולא להדחיק אותה. זו תקופה חשובה, במהלכה ישנם מנהגי אבלות רבים, אולם חשוב לזכור כי היהדות אינה רואה בעין יפה אבלות מופרזת, מאחר ותקופת האבל נועדה להוליך את האדם בסופו של דבר בחזרה לשגרה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תודה רבה. הפרטים נקלטו בהצלחה. נחזור אליכם בהקדם.
לתמיכה מיידית התקשרו 054-711-0012