תרמו לצהר

על ההיסטוריה של נישואין ואירוסין

על ההיסטוריה של נישואין ואירוסין

cos הרשמו עכשיו

בעבר, לפני מתן תורה אם היו רוצים איש ואישה לחיות יחד, לא היה צורך בטקס מיוחד, מרגע שנכנסה לבית הגבר נחשבה האישה כאשתו. מקובל אף היה כי לאחר זמן יכול היה הגבר לומר לה ללכת גם ללא שום הכנות מיוחדות. אם אין חופה וקידושין גם אין גירושין. לפני מתן תורה הקשר בין האשה והבעל היה קשר 'טבעי' במובן דומה לקשר שקיים בעולם הטבע, קשר מיני מזדמן. התורה העלתה את דרגתו של הקשר ממדרגת הטבע למדרגה מוסרית. על הבעל תחילה לתת קידושין לאשתו, לייחד אותה, אחר כך עליו לשאת אותה וגם אינו יכול לגרשה ברגע שעולה בדעתו, יש לו מחויבות ואחריות.

בימי חז"ל עד תקופת ימי הביניים היו נוהגים לחכות שנה בין הקידושין לנישואין.

באירוסין- (שנקראו "קידושין") קידש הבעל את אשתו בפני שני עדים בנתינת "טבעת" אולם נאסר על בני הזוג להתגורר יחד. במהלך שנה זו האישה הייתה יושבת בבית אביה, מתייפה ומתקשטת לכבוד החתונה, קונה שמלות ומקבלת ברכות. הבעל באותה שנה היה עובד קשה על מנת שיוכל לפרנס את משפחתו לאחר הנישואין.

מיום הנישואין (בערך כשנה לאחר האירוסין)- עברו בני הזוג להתגורר יחדיו.

בימינו הפרדה זו אינה נוהגת, ושני המעשים ההלכתיים הללו התאחדו ומתקיימים בערב החתונה תחת החופה. ה'קידושין', הוא הטקס בו החתן עונד את הטבעת על אצבע הכלה, והנישואין מתבצעים באמצעות עמידה משותפת של החתן והכלה תחת החופה לשם נישואין.

המושג אירוסין הנהוג כיום מתייחס להודעת הסכמה של בני הזוג להינשא בקרוב.

רבות נכתב על הזמן שבין הקידושין לנישואין שבעבר נמשך כשנה ומתקיים כיום במעמד החופה עצמו (בימינו נמשך כ 7 דקות). לאחר האירוסין ההלכתיים, נתינת הטבעת ואמירת הרי את מקודשת לי, הכלה היא כבר אשתו של החתן ופירוק הקשר יחייב אותם בגט, אך מצד שני הם עדיין אסורים גופנית זע"ז. דווקא משום כך הוא מבטא את הממד הרוחני שבקשר ומיחסים לו חשיבות רבה, וציפיה לכך שממד זה יימשך גם לתוך חיי הנישואין.

גם הנביא הושע (ב, כא) אומר: "וארשתיך לי לעולם". לכאורה פסוק זה הוא קללה ולא ברכה, השארות בשלב ראשון ללא מימוש הקשר. מדוע הנביא לא אומר: "ונשאתיך לי לעולם"? אלא שאין כוונת הפסוק שלא יהיו נישואין כלל, אלא השאיפה היא שגם בתוך חיי הנישואין ישמר הקשר הרוחני של תקופת האירוסין.

רוצים לקרוא עוד?

ארגון רבני צהר - נישואין השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תודה רבה, הפרטים נקלטו בהצלחה.
נציגינו יחזרו אליכם מיד לאחר החג. מזל טוב וחג שמח.

במידה וברצונכם להמשיך כעת לטופס ההרשמה המלא לחצו כאן

הרשמו עכשיו