תרמו לצהר

כנס הקיץ המרכזי של צהר

מאת צהר

בערב תשעה באב, התכנסו פעילי צהר והקהל הרחב לכנס השנתי של ארגון רבני 'צהר'. לכנס הגיעו 700 משתתפים אשר גדשו את האולמות וההרצאות השונות. הכנס התחלק למושבים מקצועיים לפעילי 'צהר', ולמושבים מרכזיים הפתוחים לקהל הרחב..רבני 'צהר' שמעו הרצאות מקצועיות הנוגעות לתחומי עיסוקם, וגם מדריכות הכלה זכו להעשרה מקצועית.

הקהל הרחב התחלק להרצאות השונות בכנס, שרובן ככולן עסקו בסוגיות שהסעירו בשנה האחרונה את הציונות הדתית. בכל נושא הוצגו העמדות השונות על ידי הרבנים. אחת הסוגיות שנידונו הייתה סוגיית ישיבות ההסדר. בין השאר בכנס הופיעו הרבנים דוד סתיו ואליעזר מלמד שתיארו את מצבה של הציונות הדתית, כל אחד מנקודת מבטו ובאספקט רחב. השאלה העיקרית שעמדה בפני המשתתפים היא האם עדיין הציונות הדתית אחת היא שרב המפריד בה על המחבר. במקביל עסקו הרבנים רפי פוירשטיין ויהושע שפירא בשאלה המרתקת האם הציונות הדתית מתמרכזת לכיוון החברה הישראלית או למגמה של הקצנה. הרב שמואל אליהו והרב דוד סתיו דנו בדמותו של פוסק ומנהיג לציון פטירתו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל. סוגיה נוספת בכנס הייתה השפעת עמדת ההתיישבות על השיח בציונות הדתית. בנושא זה עסקו הרב דוד דודקביץ רב הישוב יצהר והרב יהודה גלעד מראשי תנועת מימד. הרבנים יובל שרלו ומנחם בורשטיין עסקו בשאלה נוספת שגרמה לסערה: האם ניתן להוציא הנחיות כלליות בנושא של הפריה מלאכותית במקרה של רווקות מאוחרת. נושא נוסף שעלה לדיון היה ציון צעדת שיירת הל"ה והשתתפותה של בני עקיבא בצעדה. הדיון עסק בחזותה הרצויה של תנועת נוער בהשתתפות הרב בני נכטיילר, מזכ"ל תנועת בני עקיבא, ויוסי ורדי מזכ"ל תנועת אריאל. דיון נוסף בהשתתפות הרב בני לאו והרב בנציון אלגזי, עסק בשאלה האם קיימת פסיקה ציונית דתית ומהם מאפיינה. מהו מקומם של ה"גדולים" בפסיקה זו, ואיזה מרווח של עצמאות יש לפוסקים אלה. במסגרת דיון זה נדרש הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב אביחי רונצקי, להתייחס להחלטתו לנסוע בשבת במהלך מבצע "עופרת יצוקה". פסיקתו של הרב רונצקי נבעה מתפיסת עולמו לפיה תפקידו חייב נסיעה זו. כנגדו עמד הרב יהושע בן מאיר, סא"ל במילואים ברבנות הצבאית, שהציג עמדה השוללת נסיעת רב"צ בשבת למטרת עידוד חיילים.

מושב נפרד עסק בסוגיית הגיור וחוק הגיור העומד בימים אלו בכותרות, בהשתתפות הרב דוד בס, דיין בבית הדין לגיור, והרב משה ליכטנשטיין אשר מתח ביקורת על דרך הגיור המקילה. בנוסף לכך נערך דיון על ידי הרב שי פירון ומנכ"ל החמ"ד אברהם ליפשיץ על אתגרי החינוך בחינוך הממלכתי והחינוך הממלכתי דתי. הרב יונה גודמן סקר את הסכנות שבפייסבוק ואת דרכי התמודדות. הרב יהושע ויצמן תיאר את דרך ההחזרה בתשובה היום, ובמקביל התקיימו שיעורים הלכתיים על ידי הרב אהרן ליכטנשטיין והרב יעקב אריאל נשיא צהר.

בסיומו של הכנס נערך מושב בהנחייתו של הרב אוריאל גנזל העומד בראש פרוייקט צהר לחקיקה. במושב זה נכחו ארבעה חברי כנסת מסיעות שונות: זבולון אורלב, יעקב כץ, דוד רותם ועתניאל שנלר. חכ" זאב אלקין שהוזמן אף הוא למושב החותם, נאלץ לבטל את השתתפותו מסיבות שמחות – לרגל הולדת בנו. חברי הכנסת דנו בשאלה האם יש מקום לחקיקה דתית במדינת ישראל. האם החקיקה הדתית מקדמת את מדינת ישראל או חלילה פוגעת באופייה היהודי של מדינת ישראל

את הכנס חתמו נשיא צהר הרב יעקב אריאל שליט"א והרב יובל שרלו אשר הציגו את עמדתם בסוגיית החקיקה הדתית.

אנו מבקשים להודות לחבר הכנסת זאב אלקין אשר פעל להשגת התקציב אשר איפשר לנו לקיים את הכנס ומאחלים לו מזל טוב להולדת בנו.