תרמו לצהר

שבועות – תיקון ליל שבועות

על פי המסורת, חג השבועות הוא חג מתן תורה. מדי שנה חוגג עם ישראל במועד זה את קבלת התורה ולכן הנהיגו המקובלים בספרד בימי הביניים את תיקון ליל שבועות שבו נהגו להישאר ערים ולהקדיש את הלילה כולו ללימוד תורה-תנ"ך, מדרשים וספרי הזוהר. את מנהג התיקון מקיימים בימינו גם אנשים שאינם דתיים ומקדישים את הלילה ללימוד נושאים אקטואליים, מוסריים, תרבותיים וחברתיים.

תשע"ד היתה השנה החמישית לקיומו של המיזם המיוחד של צהר לחג השבועות. מה שהתחיל כפרויקט נסיוני של מקום בודד בו נערך תיקון ליל שבועות לציבור הכללי הופך בימים אלו לתופעה שהולכת ומתרחבת. משנה לשנה עוד ועוד רשויות מקומיות לוקחות אחריות על המרחב הצבורי שלהן ודואגות לשמר ולטפח את הזהות היהודית שלהן. הן מציעות לתושביהן להשתתף באירוע "תיקון ליל שבועות" שמתקיים בסביבה ניטרלית ותכניו מותאמים לצבור הכללי.

ב-20 מקומות שונים ברחבי הארץ, מחיפה בצפון, עבור בזכרון יעקב, נתניה, תל אביב ועוד, ועד קרית גת, ייתקיימו ערבי לימוד תורה.

הלימוד הוקדש בערבים אלו לנושאים אקטואליים, מוסריים, תרבותיים וחברותיים. בין השאר יתעסקו בנושאים כגון: "מגילת רות – התבוללות וגיור בימים ההם ובזמן הזה", "עמך – עמי – האם אנחנו עם אחד?", "תיקון ליל שבועות – מה יש פה לתקן?", "חינוך, יהדות וחברה ישראלית", "חיים יהודיים בעידן המודרני – הילכו שניהם יחדיו?" ועוד.

רשימת המרצים כוללת רבנים, אנשי אקדמיה, חברי כנסת, אמנים וידוענים השותפים לחזון של צהר לפיו הזיקה ללימוד תורה הינו חלק מהזהות היהודית של כל אחד מאיתנו, חובש כיפה ושאינו. חשוב לציין שכולם מעמידים את זמנם וכישוריהם בהתנדבות.

בשנת תשע"ו צפויים להשתתף כ-10,000 איש ברחבי הארץ  בחווית לימוד תורה זאת.

לפרטים על המקומות והתכניות לתיקוני ליל שבועות

לחץ כאן